Практика розробки стратегії в кризовий період

Збираючись відвідати улюблену тещу, що проживає на іншому кінці міста, ми не тільки формулируем мета нашої подорожі, але продумываем стратегію її досягнення (маршрут), а також плануємо і набуваємо необходимые ресурсів (бензин).
Наслідки запізнення на званий обід, звичайно, можуть бути сумними, але все таки в більшості випадків ці втрати куди менш трагічні, чим найбільш вірогідна доля компанії, керівник якої не поклопотався про маркетингове планування, тобто про разработке стратегію достижения цілей в рамках запланированных ресурсів .
У статті описана практична процедура розробки маркетингової стратегії в кризовий період.

Практика розробки стратегії в кризовий період Кілька років тому автор цих рядків поступив на посаду директора по маркетингу крупного фармдістрібьютора. Незадовго до цього в компанії почалося впровадження методики BSC (Системи Збалансованих Показників).
Показово, що стратегія компанії сформульована не була, але ієрархія цілей і показників на той час побудована. Директор по маркетингу відповідав за ряд показників, одним з яких була кількість акцій по стимулюванню попиту серед клієнтів компанії – аптек і аптечних мереж. Формат акцій був розроблений раніше і корекції не підлягав.
Згідно формату цільову аудиторію акції складали директори і заведующие самостійних аптек . Разом з тим, найбільш крупні філіали компанії концентрували свої збутові зусилля на аптечних мережах , організуючих закупівлю шляхом Інтернет-тендерів, що постійно діють.
Як Ви думаєте, який ефект був від таких акцій і наскільки допомагало продавцям таке стимулювання попиту? Цей приклад ілюструє факт необхідності узгодження основних принципів комерційної діяльності в документі, зазвичай именуемом маркетинговою стратегією .
Розглянемо практичні аспекти розробки такого документа в умовах дефіциту часу, інформації і грошей, характерних для кризового періоду.

Припустимо, що власник компанії, що поставляє витратні матеріали на промисловий ринок, відчувши вплив економічної кризи, вирішив шукати можливості збереження бізнесу на шляху маркетингового планування. Проблема полягає в тому, що реалізація класичної методики вимагає значного об’єму ринкової інформації.
Якщо компанія не поклопоталася про постановку збору цієї інформації в кращі часи, збирати її в період кризи колись і нема на що. Але ж в кожній компанії працюють досвідчені фахівці, справжні експерти ринку. Безумовно, вони володіють цінною інформацією про ринок, і завдання полягає в тому, щоб отримати від них необхідні дані в структурованому вигляді і обробити їх.
Це, звичайно, не повноцінне дослідження, але все-таки дещо. У разі нашої компанії для експертів ринку була підготовлена анкета, що містить питання: